Rzeszowskie Stowarzyszenie Bilardowe

Bilard

Rozgrywki bilardowe: I Polska Liga Bilardowa, turnieje, szkółka bilardowa

Na zdjęciu zawodnicy Rzeszowskiego Stowarzyszenia Bilardowego

Mistrzostwa Polski Juniorów 2023

W środę w łódzkim klubie ,,Frame" zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów, które trwały od soboty 29 kwietnia. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała trójka zawodników- Kacper Ślenzak, Marcel Kuczma i Mateusz Sadlik. Pierwszego dnia Mistrzostw rywalizowaliśmy w kategorii drużynowej. Do zawodów zgłosiło się 13 teamów z różnych stron Polski. Pomimo mocnej obsady apetyt na medal mieliśmy ogromny, gdyż dwójka naszych podopiecznych Kacper i Mateusz już od dwóch lat są podstawowymi zawodnikami II ligowej drużyny Transcare Trójkąta i zebrane doświadczenie w tych rozgrywkach owocuje już na lokalnych turniejach. Nasz trzeci muszkieter Marcel to ostoja spokoju i opanowania, co w decydujących momentach gry daje mu przewagę nad rywalami. Pierwszy mecz wygrywamy wyraźnie z ekipą Dragona z Janowa Wielkopolskiego. W drugiej rundzie trafiamy na drużynę Fair Play Joworzno, która stawiana jest w gronie faworytów do złotego medalu. Kacper w odmianę 10 bil przegrywa z utytułowanym Dominikiem Jastrzębiem 3-1. Dwa stoły dalej Mateusz w odmianę 8-bil partią z kija zakończył wygrany pojedynek 3-1 z Wojciechem Głąbem. Na środkowym stole toczy się pojedynek Jakuba Kraupe i Marcela. Zwycięsko z tego meczu wychodzi zawodnik z Jaworzna wprowadzając swoją drużynę do kolejnej rundy. Po przejściu na lewą stronę drabinki eliminujemy drużyny z Rękoraja i Piechcin wygrywając oba mecze 2-1. Kolejny wygrany mecz dawał nam awans do najlepszej czwórki drużynowych Mistrzostw Polski i zdobycie pierwszego medalu w historii naszego klubu. Naszym przeciwnikiem była drużyna Jockera z Tomaszowa Mazowieckiego. Pojedynek nie układa się po naszej myśli, Kacper w odmianę 9-bil ulega Mateuszowi Filipowi 3-0. Na stole ,,C" niespodziewanie w odmianę 10-bil Marcel pokonuje doświadczonego Jacka Pietrzyka 3-1. W meczu mamy rezultat 1-1 i o zdobyciu medalu przez nasz zespół decyduje odmiana 8 bil w którą grają Mateusz z Szymonem Kaczmarkiem. Jest wynik 2-2 i Mati przy stole. Wbija jedną bilę, z kolejnej próbuje rozbić sobie bile, co dawałoby mu już czysty układ na stole. Niestety po wbiciu pełnej do środkowej kieszeni biała minimalnie mija cel. Mateusz musi ryzykować i zagrywa bilę do łuzy narożnej, niestety minimalnie chybił. Przeciwnik ma otwarty układ. Wbija 4 swoje bile z paskiem i na końcu bilę z nr 8 wprowadzając swoją drużynę do półfinałów. Drużynowe Mistrzostwa Polski kończymy na dobrym 5 miejscu. W niedzielę nasi podopieczni rywalizowali w odmianę 8-bil. Najlepiej z naszej trójki zagrał Mateusz Sadlik, który w drodze do pucharówki szedł jak burza wygrywając kolejno: z Igorem Lipieckim z Janowa Wielkopolskiego 4-1, aktualnym Mistrzem Polski UKS Adamem Pałczyńskim z Kielc 4-2, Adamem Michalskim z Poznania 4-1. Kolejny mecz o awans do półfinałów Mateusz rozgrywał po 3- godzinnym oczekiwaniu na przeciwnika grającego po lewej stronie drabinki. Po losowaniu jego rywalem okazał się Michał Niećko z Akademii Bilardowej Reda. Początek meczu należał do Mateusza, który po wbiciu ósemki na bandę wyszedł na prowadzenie 1-0. Drugą partię wygrywa przeciwnik i mamy wynik 1-1. Trzecia partia prawdopodobnie zadecydowała o przebiegu całego spotkania. Mati zagrywa odstawną i ustawia białą bezpiecznie za dwoma ostatnimi swoimi bilami. Rywal ma tylko bilę z nr 8, której nie może zagrywać bezpośrednio, ale zapowiada ją do środkowej kieszeni. Zagrywa białą na dwie bandy, która trafia w czarną a ta wpada tam gdzie była zapowiedziana. Po tej partii Mateuszowi podcięły się skrzydła a przeciwnik złapał wiatr w żagle. Zawodnik z Redy wygrał kolejną partię wychodząc na prowadzenie 3-1. Mateusz powoli zaczyna wracać do dobrej gry, kończy kolejną partię i łapie kontakt na 3-2. W 6 partii to on rozbija. Wpadają mu dwie bile i kontynuuje grę. Kiedy wydawało się, że zakończy partię z tak zwanego ,,kija", ciut za mocno pozycjonuje białą na ostatnią swoją bilę i ta chowa się za siódemkę przeciwnika. Mateusz zagrywa białą na bandę i zalicza swoją bilę. Do stołu podchodzi przeciwnik i niestety nie pozwolił już wrócić do niego naszemu zawodnkowi. Mateusz zajmuje ostatecznie 5 miejsce co jest bardzo dobrym wynikiem. Marcel zajmuje 17 miejsce a Kacper w juniorach starszych miejsce 9. Poniedziałek Mateusz i Marcel mieli wolny, gdyż tego dnia na Mistrzostwach rozgrywana była odmiana 9 bil, w której nie rywalizowali. Swoje pojedynki rozgrywał tylko Kacper. Jednak losowanie nie było dla niego łaskawe. W pierwszej rundzie przegrywa z mistrzem świata Dominikiem Jastrzębiem 6-0, po lewej stronie drabinki ulega Dominikowi Wojciechowskiemu 6-2 zajmując ostatecznie 13 miejsce. We wtorek na stołach w Łodzi królowała odmiana 10 bil, którą nasi wychowankowie lubią najbardziej i właśnie z nią najbardziej wiązaliśmy nadzieje medalowe. W juniorach młodszych w pierwszej rundzie Mateusz wygrywa z Ignacym Ruszkiewiczem z Rękoraja 5-0 a Marcel 5-4 z Mateuszem Cholewińskim z Rokietnicy. W kolejnej rundzie nasi reprezentanci solidarnie przegrywają 5-1. Mateusz z utytułowanym zawodnikiem z Kielc Michałem Wiechem, który zaliczył już występy w Bilardowej Ekstraklasie w drużynie Nosanu, Marcel z zawodnikiem Fair Play Joworzno Jakubem Kraupe. Po lewej stronie drabinki Marcel po przegranej 4-2 z Tymonem Milewczykiem z Redy odpada z zawodów, Mateusz po bezbłędnej grze ogrywa Mateusza Cholewińskiego 4-0, by w kolejnej rundzie trafić na Alana Wszędobyła z Kielc. Mecz rozpoczyna się po myśli naszego najmłodszego bilardzisty, który po bardzo ładnej grze szybko wychodzi na prowadzenie 3-1. W piątej partii rywal ma na koncie już dwa faule, trzeci dawał Mateuszowi awans do kolejnej rundy. Niestety nieudana próba schowania białej za bunkier złożony z kilku bil pozwoliła Alanowi zresetować popełnione wcześniej faule. Od tego momentu Mati zaczyna popełniać coraz więcej błędów a u kielczanina po słabszym początku widać już było tylko coraz większą pewność, co pozwoliło mu na zdobycie kolejnych trzech partii i wygrania całego meczu 4-3. Mateusz ostatecznie zajmuje 13 a Marcel 17 miejsce. W juniorach starszych w odmianę 10 bil rywalizował Kacper Ślenzak, który w pierwszej rundzie pewnie wygrywa z Jakubem Raduńskim z Tczewa 6-3. W kolejnej trafia na Dominika Jastrzębia, który wygrywa z nim 6-0. Kacper nie przejął się tą przegraną, wyciągnął wnioski i po lewej stronie drabinki rozgrywa kapitalne mecze. Najpierw ogrywa 5-3 zwycięzcę ostatniego Junior Toura Marcina Chmiela, później eliminuje Piotra Świtałę ze Żnina. W kolejnym meczu, którego stawką był awans do półfinałów pokonuje 5-3 Dominika Homzę z Gdańska i tym sposobem Kacper Ślenzak zdobywa pierwszy historyczny medal Mistrzostw Polski Juniorów dla naszego klubu!!! Brawo, brawo, brawo młody👏💪🥳 Nie wiedzieliśmy jeszcze jednego, jakiego koloru będzie ów krążek. Po losowaniu okazało się, że walka o złoto będzie bardzo trudną, gdyż po raz kolejny na drodze Kacpra stanął zawodnik Fair Play Jaworzno Dominik Jastrząb. Tym razem nasz podopieczny nawiązał walkę z mistrzem świata przegrywając po dobrym meczu 6-2. W środę w odmianę 14/1 rywalizował tylko nasz medalista. O tej odmianie Kacper wolałby szybko zapomnieć. Szybka przegrana z Marcinem Chmielem a później z Jeremim Nowakiem kończą przygodę Kacpra w juniorskich zawodach. Mistrzostwa Polski Juniorów 2023 możemy uznać za udane!!!! Brązowy medal i piąte miejsca naszej drużyny i Mateusza to doskonały wynik👏👏 Ciężkimi treningami, godzinami spędzonymi przy stole, chłopcy na ten sukces sobie z całą pewnością zapracowali. Kacper w tym roku kończy 18 lat i to był jego ostatni sezon w grupie juniorów. Tym bardziej cieszymy się, że na zakończenie tej rywalizacji zdobył jak do tej pory jedyny medal Mistrzostw Polski Juniorów dla naszego klubu. Na dalszą bilardową drogę , tym razem już w grupie seniorów, życzymy mu jak najwięcej miejsc na podium i dobrej gry💪 Składamy również podziękowania dla trenera Bartka Bielca, który solidnie przygotował Kacpra do Mistrzostw. Dziękujemy naszym wspaniałym sponsorom bez których ten wyjazd nie byłby możliwy❤ #Reslogistic #Transcare #Liniadźwięku oraz #GminiemiastoRzeszow za wsparcie naszej młodzieży👍 Dziękujemy również Polskiemu Związkowi Bilardowemu za sprawne przeprowadzenie Mistrzostw👏👏 Za rok wracamy jeszcze mocniejsi 💪💪‼️

Kolejne mecze

No events
wcześniejsze kolejki
© 2023 Rzeszowskie Stowarzyszenie Bilardowe. Wszystkie prawa zastrzeżone.